Lezenie ako športová disciplína dostala nový vietor do plachiet po tom, ako bola zaradená medzi olympijské športy. Ten istý vietor zavial aj do jeho menej známeho zákutia, lezenia telesne postihnutých športovcov. V angličtine jednoducho Paraclimbing.

Bolo treba znova prehodnotiť, reklasifikovať a rekategorizovať pretekárov podľa platných olympijských pravidiel, aby sme sa mohli uchádzať o účasť na OH 2028 v Los Angeles. Už ročník 2021 bol pod taktovkou týchto zmien. Všetci športovci boli znova vyšetrení a znova zaradení do príslušnej kategórie. Niektorí pretekári boli presunutí, niektorí neprešli novými pravidlami.

Príprava na tento ročník sa u mňa niesol v znamení zmien. Zmenil som trénera a začal som sa systematickejšie pripravovať. Snažil som sa čo najefektívnejšie využiť čas, pretože toho mám najmenej. Robiť vrcholový šport pri troch deťoch a práci nie je žiadna prechádzka ružovou záhradou. Ale toto je už moja štvrtá sezóna , tak som vedel čo ma čaká a vedel som , že to musím celé odmakať, inak to nemá význam.

Preteky fungujú tak, že každý druhý rok sú Majstrovstvá sveta a svetový pohár je každý rok. Ten pozostáva z 3 kôl, ktoré sú roztrúsené po svete. Prvé kolo bolo v Salt Lake City, ktorého som sa z časových a finančných dôvodov nemohol zúčastniť. Zvyšné dva už boli pre mňa dostupnejšie. Rakúsky Innsbruck a švajčiarsky Villars. Už v Innsbrucku sa mi podaril splniť sen a v silnej konkurencii som postúpil do finále. Nakoniec z toho bola zemiaková medaila a nepopulárne štvrté miesto. No vo Villars mi už medaila neušla.

Prvá cesta mi vyšla, doliezol som iba dva chyty od konca. No v druhej som zaváhal, zle som použil stupy, a skončil som skôr ako som si myslel. Ale stále to stačilo na finále. Na ďalší deň som celý oddychoval a šetril sily na večerný boj. V previse v strede cesty som dokázal založiť koleno, a tak odľahčiť ruky. Znova nadobudnutá sila po krátkom odpočinku ma posunula na vytúžené druhé miesto a historický úspech pre Slovenské nie len paralezenie. Dúfam, že nadobudnutá motivácia mi vydrží až do vysnívanej olympiády v Los Angeles.

Andrej Haršány

PARTNERI ŠPORTOVÉHO LEZENIA:

FinLOG, MAMMUT