Prvý augustový týždeň (3-4.8.2022) sa v rakúskom Grazi konal 2.ročník medzinárodného eventu BLOC SUMMER v disciplíne boulder, ktorý sa skladá z pretekov YOUNGSTERS (U12, U14 a U16) a MASTERS. Pokiaľ ťahákmi pretekov MASTERS boli sveťákový lezci ako Jernej Kruder, Katja Debevec, Petra Klingler (majsterka sveta v boulderingu 2016) alebo Frnaziska Sterrer, v pretekoch YOUNGSTERS sa stretli deti a mládežníci z celej Európy, pričom zo Slovenska sa pretekov zúčastnili traja pretekári: Juraj Gondžúr (kategória U12), Tomáš Fraňo a Michal Mihál (kategória U14).
Stredajšia kvalifikácia prebiehala v najväčšej bouldrovej hale v Rakúsku Boulderclub. Medzinárodný team stavačov pripravil 4 bouldre zvlášť pre každú kategóriu s formátom OS 4 minúty na boulder + 15 sekúnd na výmenu pretekárov. Preteky odštartovala kategória U12, v ktorej sa Jurko s prehľadom kvalifikoval do finále z 1.miesta. V kategórii U14 sa o desať finálových miesteniek pobilo 24 bouldristov z 9 krajín. Miškovi sa podarilo kvalifikovať do finále zo 7.miesta, pričom pred bránami finále zostali viacerí výborní pretekári. Tomášovi chýbalo k postupu dotiahnuť pár detailov, ale skúsenosti a zážitky ktoré získal sú pre neho veľmi cenné.
Pre finálové boje každoročne privezú z Innsbrucku vonkajšiu bouldrovú stenu, na ktorej sa koná svetový pohár. Takýto stage, live online streaming, rozlezovka v hale kde práve prebiehajú Majstrovstvá Európy mládeže, to všetko motivuje kvalifikáciou vyčerpané deti k neuveriteľným výkonom. Jurkovi sa vo finále U12 podarilo vyliezť všetky 4 bouldre na menej pokusov ako druhému Rakúšanovi a potvrdiť tým 1.miesto. Vo finále U14 sa Miško nechal rozhodiť pádom z topu prvého bouldra a v snahe napraviť to, sa zbytočne unáhlenými pokusmi uberal o zvyšky síl, keď si pomedzi prsty nechal uniknúť i ďalšie dve zóny v iných bouldroch čo ho nakoniec zosunulo na 10. miesto.
Výsledky:
Juraj Gondžúr (kategória U12) – 1. miesto (14 štartujúcich)
Michal Mihál (kategória U14) – 10. miesto (24 štartujúcich)
Tomáš Frank (kategória U14) – 21. miesto (24 štartujúcich)
Text: Vladimír Mihál

PARTNERI ŠPORTOVÉHO LEZENIA:

FinLOG, MAMMUT