Snáď už len tí najväčší a najskalnejší pamätníci si spomenú na prvé ročníky Tatry Boulderblastu. Ten úplne prvý sa konal na Zamkovského chate, kde malá skupinka nadšených „bláznov“ vyšla aj s bouldermatkami objavovať a preliezať prvé bouldre Malej Studenej doliny. Neskôr sa Boulderblast spojil s Tatranským horolezeckým týždňom SHS JAMES (známy ako THT JAMES) priamo na mieste konania, vďaka čomu sa na jednej chate, či už na Popradskom plese alebo na Brnčalke, stretli rôzne generácie lezcov. Premiešali sa bouldristi s alpinistami a zistili sme, že môžeme spoločne zdieľať radosť z lezenia v Tatrách vo všetkých jeho formách. Táto synergia spravila z Boulderblastu, ktorý bol zo začiatku iba recesiou, tradičnú súčasť Tatranského horolezeckého týždňa SHS JAMES. A najmä v časoch, kedy sa THT konalo na Popradskom plese, zažil Boulderblast parádne roky s hojnou účasťou.

Tento rok sme sa rozhodli na chvíľku vrátiť sa tak trochu naspäť ku koreňom. Boulderblast 2023 sa bude opäť konať na Zamkovského chate, tak ako jeho prvý ročník, a opäť sa bude bouldrovať na kameňoch v Malej Studenej doline. Bouldrovať budeme oficiálne počas soboty 19.8., teda nie dva dni ako zvyčajne, ale len jeden deň. My pravdepodobne na chatu vyjdeme už počas piatka a takisto si dáme aj prvú session na kameňoch, čas ešte dodatočne upresníme, prípadne nám môžete napísať cez Facebook (Dávid Závacký, Andrej Capko), ak by ste sa chceli pridať a potrebujete dodatočné info. Zásadnou zmenou je aj to, že sme sa z viacerých dôvodov rozhodli, že tento rok nebudeme vyhlasovať víťazov a udeľovať ceny, ale jednoducho si pôjdeme spoločne zabouldrovať a večer sa dobre zabavíme priamo na chate. Tak ako za starých čias. Boulderblast 2023 teda bude prebiehať nesúťažným formátom. Tento ročník bude s THT JAMES spojený len virtuálne, nie lokalitou, keďže THT JAMES sa ako minulý rok koná na Chate pri Zelenom plese. Z kapacitných dôvodov však nevieme zaručiť ani zabezpečiť miesto každému, keďže priestor na Zamke je aj kvôli rekonštrukcii pomerne limitovaný. Ak teda zvažujete prísť, podľa vašich možností príchodu odporúčame nasledovné scenáre:

Môžem na jeden deň bez prespatia:

Ideálna možnosť. Autom je najlepšie zaparkovať v Starom Smokovci a pokračovať na Hrebienok pozemnou lanovkou (cca 10 minút) alebo pešo (cca 1 hodina). Lanovka premáva každú pol hodinu od 7:00 až do 19:00 a cena je 13€ pre dospelého oboma smermi (pričom ponúkajú aj zľavnené cestovné). Lístok na cestu späť platí až do 6 dní po zakúpení. Lístky si môžete kúpiť tu, prípadne priamo na pokladni v Starom Smokovci. Z Hrebienka na Zamkovského chatu je to približne 1 hodina pešo a k bouldrom od chaty ďalších 25 minút. Bouldermatky sa vždy zídu, ale nejaké budeme mať aj priamo na chate, takže nemusíte nutne nosiť plnú poľnú.

Chcem prespať:

Aj keď miesto na chate nevieme zaručiť, môžete skúsiť zavolať a zistiť, či ešte miesto je. Určite spomeňte, že chcete prísť na Boulderblast. Ak už miesto nebude, najbližšie destinácie na prespatie sú napríklad Starý Smokovec, Tatranské Zruby, Tatranská Lomnica, Nová Lesná, Stará Lesná či Nová Polianka. Ubytovania sú dostupné cez Airbnb aj Booking.com, prípadne aj priamym kontaktom. Na Zamkovského chatu sa potom dostanete už spomínanou trasou so Starého Smokovca cez Hrebienok.

Ak sa chystáte prísť vlakom, najlepšie je prísť do Popradu a nasadnúť na vlak TEŽ smer Starý Smokovec, lanovka je od stanice v Starom Smokovci vzdialená približne 5 minút chôdze. Nástupná

stanica vlaku je v Poprade a stojí vo Veľkom Slavkove a Novej Lesnej, prípadne viete prísť aj zo smeru Vyšné Hágy a Štrbské pleso. Prestup na TEŽ je zvyčajne rýchly a bezproblémový, nástupište TEŽ sa nachádza na hornom poschodí stanice Poprad-Tatry.

Budeme sa na vás tešiť na tomto trošku undergroundovom ročníku Tatry Boulderblastu a veríme, že sa aj napriek trochu sťaženým podmienkam s ubytkom stretneme a dobre si zalezieme, lebo Malá Studená dolina má rozhodne čo ponúknuť!

Vaši organizátori Aďo a Dávid