Máme za sebou ďalší ročník skalného lezeckého tábora, ktorý sa ako uplynulé roky uskutočnil v lezeckej oblasti Turniská pri malebnej dedinke Kojšov. Tábora sa zúčastnilo 13 detí, ktoré už viac-menej nie sú deti, ale samostatné jednotky, čo ukázali nie len na skalách, ale už aj v kuchyni . Alebo čo si človek zaseje, neskôr žne úrodu. Počasie bolo skôr aprílové, niekedy sme do poslednej chvíle nevedeli, či ideme liezť alebo nie, ale v konečnom dôsledku sme poliezli dokopy 4 a niektorí 5 dní, čo bolo super.

Počas týchto krásnych dní sa mládeži podarili nasledovné úspechy: Maťo Šmilňák s prehľadom a ľahkosťou preliezol 3x 10-, a to Molotov koktejl, Krysičky a Údené krysičky. Z môjho pohľadu som po 2 dňoch zhodnotila, že sa zašíva v pre neho “ľahkých cestách”, preto si rozrobil aj 10 a 10/10+, ktoré snáď v najbližšom období čakajú na prelez. Maťo Nečej nezaostával, preliezol 2x 10-, a to Krysičky a Údené krysičky a na tretí pokus preliezol RP Sám v sebe stratený za 9+. Aby toho nebolo málo, s druhým Maťom si ešte dávali rôzne výzvy, napr. kto skôr vylezie na čas Karin obtiažnosti 8, čo sa im podarilo pod 4 minúty. Dievčatá takisto podali krásne výkony, Esti Kalmárovej a Julke Móderovej sa podarilo vyliezť ich projekt Vaničky za 8+, Zuzke Taušovej to ušlo len o malý chlp, takže tento týždeň sa vracia po prelez.

Esti sa posledný deň podarilo ešte zaknihovať na Flash cestu Zlom väz za 8-, čím si posunula maximum aj v tomto štýle prelezu. Zlom väz 8- bol terčom aj pre ďalšie šikovné lezkyne. Podarilo sa to rýchlo preliezť Vanesske Herbertovej, Ivetke Mamojkovej a Kike Rendošovej na PP, Julke Móderovej a Zuzke Taušovej zatiaľ na TR. Kika pekne postupovala aj v ceste Dnes večer sa opijeme za 8-, ktorú si vyskúšala hneď ťahať, takže si aj pekne popadala , a celé skrokovala. Táto cesta je ďalším projektom aj pre Julku, Vanessku a Ivetku, ktoré ju vyliezli štýlom TR. Tieto cesty čakajú ešte aj na Rory Uhríkovú. Kúsok mladší a menej skúsení lezci – Zuzka Dulinová, Bianka Abrahamovská, Riško Molnár a Samko Schutz si prvýkrát vyskúšali lezenie na skalách a išlo im to úplne vynikajúco. Zuzke sa podarilo na TR vyliezť Tekutý previs za 7-, Rišovi len s jedným odsadnutím. Všetkým štyrom sa ďalej podarilo vyliezť Územie motýľov za 6+ a mnoho ďalších ciest od 4+ do 6+. Zuzka sa posledný deň osmelila a natiahla si prvú cestu na skalách Banánový žľab za 4+.

Za všetky výkony mládeži ešte raz blahoželáme a dúfame, že ich to bude motivovať nielen k ďalším prelezom, ale hlavne k pobytu v prírode v spoločnosti kamarátov a skvelých ľudí.

Okrem týchto výkonov si baby – Esti, Julka, Zuzka a Kika vyskúšali aj viacdĺžkové lezenie – cesta Makšiho 7-, 2 dĺžky. Do tejto cesty ich vzal Seďo. Baby boli nadšené z dobrodružstva, ktoré zažili i napriek únave po celom dni lezenia.

Cez upršané restdaye sa mládež vybláznila volejbalom, či už keď nepršalo alebo pršalo, vedomostnými hrami, kartami, či rôznymi zhybovacími výzvami.Na koniec len čo dodať – bolo super a týmto ďakujem všetkým ľuďom, ktorí mi pomáhali a to trénerovi Arpimu s Kikou, inštruktorom Seďovi, Danovi a Livke. Ďakujeme lezeckému klubu Rozlomity za zázemie a podporu a v neposlednom rade aj super ubytovateľke Oľge z Kojšova.

10.8 až 13.8 –  Zádiel Rozlomity Junior Camp 2023 

Deň 1.

Rišo a Adam – najmladší 14 a 13 rokov. Prvý raz na skalách. Zoznamovanie zo skalou , lezené cesty na TR do VI-.Jerry a Tomi pre nich pripravili aj novú 14m cestičku V+ s názvom Tom & Jerry :)Maťo Š., Maťo Néčo a Zuzka Taušová skúsili vyliezť viacdĺžku Posledná príležitosť VIII- na Homoľu, ale pred búrkou stihli len prvú dĺžku.Seďo zobral Esty a Julku , si vyskúšať ťažší rajbas tiež na Homoľu Terra Innominata za VIII.Po daždi Maťovia preliezli minuloročný jerryho projekt Néčo na druhý pokus a Šmili na tretí. A vymysleli jej názov Veni, Vidi, Infecti (Prišiel som, videl som, zmokol som) a dali jej obtiažnosť VIII+ 

Deň 2.

Jerry a katka vytiahli Riša a Adama na ich prvú viacdĺžku na Homoľu. cesta A.D.A  za IV+ preverila ich schopnosti pozerať sa z výšky 100metrov do zádielského údolia, keďže doteraz liezli len na stene a cesty do 15metrov :) Nečo, Hanka a Julka odliezli Bakoša, VII-, Seďo Esty a Julka doliezli Terru VII-,VIII,VIII,VII – pre Julku zážitok na celý život. A povedala že založí bufet na vrchu Homole a bude tam lezcom predávať pochutiny :) 

Deň 3.

S mladšími sme liezli kratšie cesty od IV do VI na Zadnom komíne. Adam si vytiahol aj svoju prvú trojkovú cestu na skalách s názvom Jednou rukou. Dado skúšal ďalší Jerryho projekt Brailovo písmo VIII- a spadol krok pod vrchom :( Janka a Tomi zabojovali v Bakošovi VI, VII-,V+. Baby sa pustili do cesty KD (Kyvadlo direct) za VIII a Zuzka TR to dala na druhý pokus (že nabudúce ťahá). Večer boli súťaže a bouldering na sĺpe. 

Deň 4.

Néčo a Šmili vyliezli Brailovo písmo VIII- na tretí resp. 2 pokus. Baby liezli už len ľahšie veci na Zadnom komíne. Jerry vytiahol Aďku prvý krát na homoľu cez variantu Johnyho cesty IV+. Dado a Maťo, prebojovali svoju prvú viac dĺžku a to 3 dĺžkovú cestu Raňaňajky v kaviarni za V.

text: Jerry Pukanský