Počas soboty dňa 15.4.2023 sa konala jedna z najväčších udalostí roka v športovom lezení a to Majstrovstvá Slovenska dospelých a mládeže 2023 v disciplíne Boulder, v novom lezeckom bouldrovom centre BRUTALKA vo Zvolene. Za účasti streamovacej spoločnosti River Stream, ktorá vysielala LIVE STREAM z kvalifikácie ako aj z finále pretekov (záznam je stále dostupný po prihlásení sa na tomto odkaze), si zmerali sily najlepší bouldristi a bouldristky zo Slovenska. Pretekov sa zúčastnilo celkovo 44 pretekárov: 32 mužov a 12 žien. Relive z tohoto podujatia odvysielala aj TV JOJ ŠPORT v nedeľu 16.4. o 14:20,

Kvalifikácia sa liezla spôsobom OS a pozostávala z 5 bouldrov pre mužskú aj ženskú kategóriu. Hlavný staviteľ Jakub Švub za asistencie Dávida Závackého pripravili pre pretekárov zaujímavé bouldre, ktoré s prehľadom rozradili štartové pole. Do finále, ktoré sa liezlo svetovým formátom – OS na štyroch bouldroch, postupovalo 6 žien a 6 mužov. Medzi ženami dominovala Martina Buršíková (Lezecká akadémia), ktorá vo finále vyliezla 3 topy a 4 zóny. Martina sa tak stala Majsterkou Slovenska v disciplíne Boulder v roku 2023. Na druhom mieste skončila Lea Slobodová (Lezecká akadémia), ktorá vyliezla tiež 3 topy a 4 zóny a zaostala len o počet pokusov. Tretia Sára Šimeková (K2 Žilina) tiež predviedla bojovnosť medzi ženami a s 2 topmi a 4 zónami si zaslúžila pódiové umiestnenie.

U mužov s prevahou vyhral a zároveň sa stal Majster Slovenska v disciplíne boulder Peter Kuric (HK Prometeus Handlová). Jeho výsledok 4 topy a 4 zóny všetko na prvý pokus hovorí za všetko. Róbertovi Lubymu (CCCBBB) sa tiež podarilo preliezť vo finále všetky bouldre, ale počet pokusov ho nakoniec posunul na druhé miesto. Na tretej priečke sa umiestnil pretekár Filip Matejička (Lezecký klub LA SKALA), pre ktorého to bolo jeho prvé pódiové umiestnenie medzi dospelými v disciplíne boulder. Filipovi sa podarilo vo finále preliezť 3 bouldre a 3 zóny.

MSR Zvolen 2023 – medailové umiestnenia v  jednotlivých kategóriách v disciplíne boulder:

Muži
1. Peter Kuric (HK Prometeus Handlová)
2. Róbert Luby (CCCBBB)
3. Filip Matejička (Lezecký klub LA SKALA)

Ženy
1. Martina Buršíková (Lezecká akadémia)
2. Lea Slobodová (Lezecká akadémia)
3. Sára Šimeková (K2 Žilina)

Kategória U16 chlapci
1. Peter Tončko (Fakla Club Fight Climbers)
2. Šimon Jakubec (Lezecký klub LA SKALA)
3. Michal Mihál (Priamo registrovaný)

 Kategória U16 dievčatá
1. Zoja Slamková (Priamo registrovaná)
2. Viktória Sališová (HK Zlaté Moravce)
3. Tamara Urdová (Move Up Academy)

Kategória U18 chlapci
1. Filip Matejička (Lezecký klub LA SKALA)
2. Martin Matúšek (Move Up Academy)
3. Filip Buček (HK Manín)

Kategória U18 dievčatá
1. Martina Buršíková (Lezecká akadémia)
2. Lea Slobodová (Lezecká akadémia)
3. Lujza Michalková (Lezecká akadémia)

Kategória U20 chlapci
1. Martin Šmilňák (Rozlomity klub)
2. Panchokha Kostiantyn (UKR)
3. Hromada Filip (Lezecká akadémia)

Kategória U20 dievčatá
1. Sára Šimeková (K2 Žilina)

Kompletné výsledky

VÝSLEDKY MUŽI (+ vekové kategórie)

VÝSLEDKY ŽENY (+ vekové kategórie)

Text: Igor Kollár, reprezentačný tréner
Foto: Timea Cázerová