V rámci multišportového podujatia sa v nemeckom Mníchove konali Majstrovstvá Európy v deviatich športoch: atletike, cyklistike, gymnastike, veslovaní, triatlone, plážovom volejbale, stolnom tenise, kanoe a športovom lezení. Na tejto obrovskej akcii sa celkovo zúčastnilo 4400 športovcov z 50 krajín. Čo sa týka športového lezenia, pretekalo sa v disciplínach LEAD, BOULDER, SPEED a ešte sa preteká i v COMBINED a našich ME sa zúčastnilo približne 300 športovcov a športovkýň.

Samotné ME v športovom lezení sa konajú v dňoch od 11.8. – 18.8.2022. Formát pretekov bol navrhnutý tak, že kvalifikačné kolá absolvovali najprv v jeden deň muži BOULDER a ženy LEAD a druhý deň si disciplíny vymenili. V nasledujúcich dňoch potom boli na programe semifinálové a finálové kolá. Z poradia pretekárov po týchto dvoch disciplínach, ktoré sa stanovilo podľa nových pravidiel výpočtov postúpilo najlepších osem žien a osem mužov do finále COMBINED, ktoré sú na programe v stredu 17.8. a vo štvrtok 18.8.2022. Finále COMBINED bude prebiehať formátom, ktorý je pripravený na letných OH v Paríži 2024.

Kvóty účastníkov ME sa plnili podľa postavenia v rebríčku krajín podľa poradia tak na SP, ako aj Európskom pohári dospelých. Miestenky navyše si slovenskí reprezentanti vybojovali svojimi výsledkami v BOULDER muži a LEAD ženy.

Ženy:

V oboch disciplínach Slovensko reprezentovala Vanda Michalková a v obtiažnosti aj jej sestra Lujza. Lujza po roku strávenom v Innsbucku, kde mala možnosť študovať a trénovať, liezla veľmi solídne a na svojich prvých dospeláckych ME sa umiestnila na peknom 32. mieste zo 45 účastníčok. Vande preteky nevyšli a celkovo sa umiestnila v obtiažnosti na 43. mieste. V disciplíne boulder potom jej výkon stačil na 53. miesto z 55 účastníčok.

Muži:

V disciplíne boulder sme mali zastúpenie v podobe pretekárov Petra Kurica a Róberta Lubyho. Peter na úvodnom bouldri trochu prekombinoval spôsob riešenia krokov, čo ho stálo veľa síl, ktoré mu chýbali v ďalších boudrových problémoch. S výsledkom 1T2Z 2 5 si Peter pripísal v bouldri 29. miesto z 59 štartujúcich. Robo bojoval ako sa dalo a s 2 zónami na tri pokusy získal 53. miesto. V obtiažnosti, kde sa kvalifikačné kolo liezlo spôsobom FLASH, si Peter na oboch cestách zapísal výsledok v polovici štartového poľa a to mu vynieslo celkovo nepostupujúce 34. miesto z 54 účastníkov.