Miška Izakovičová našla v uplynulých dňoch kľúč na odomknutie Golden Gate na El Capitain v Yosemitoch a podarilo sa jej preliezť túto 36-dĺžkovú cestu za 5.13a (7c+) voľne! Zaradila sa tak medzi málo žien na planéte, ktorým sa to doteraz podarilo. A tu sú prvé dojmy samotnej aktérky prelezu:

“Vyliezť Golden Gate bol môj veľký sen už odkedy sme preliezli Freeridera, ale keď som cestu skúsila prvý krát v roku 2019, tak som zistila že medzi Freeriderom a Golden Gate je fakt obrovský skok a cesta je výrazne ťažšia. Vlani som ju skúsila znova a na rozdiel od roku 2019 sa mi už aspoň zdala leziteľná, no stále za hranicou mojich schopností. Tento rok som si myslela že nebudem mať žiadnu šancu, lebo som tri mesiace neliezla kvôli zranenému členku, no nakoniec som sa na jeseň skvele rozliezla a od kedy som prišla do údolia, tak sa mi darilo a liezla som len samé ťažké cesty.
Viac ako tri týždne som liezla jednodňové cesty a čakala som kým sa ochladí a bude sa dať ísť do steny.

Nakoniec to vyšlo úplne skvele, v okne medzi dvoma búrkovými frontami sa mi za 7 dní podarilo cestu vyliezť. Všetky dĺžky som vyliezla voľne a ťahala som úplne celu cestu na prvom a teda som aj väčšinu cesty ťahala sviňu. Je to jednoznačne najťažšia cesta akú som kedy vyliezla a musela som si siahnuť na dno mojich fyzických a psychických síl, ale bol to skvelý zážitok.”

Pecka!