Rišo Nemec spoločne s Máriom Mutalom pre tento moment dokončili posledné “kroky” v južnej stene Pravého piliera na Baranky. V galérii nájdete topo nových ciest, ktoré tam Rišo so spolulezcami v poslednej dobe vytvoril. Niektoré časti ciest mohli byť lezené aj skôr, no chalani nenašli žiadne informácie o existujúcich cestách. Ako píše Rišo na svojom profile:
“Keď sa človek pohybuje dlho v jednej doline, jeho optika sa pomaly mení. Po x-tých návštevách Baraniek som si začal viac všímať južnú stenu Pravého piliera. V tejto stene sú opísané iba dve cesty – Petríková cesta a Prvé krôčky. Po hľadaní v starých archívoch a rozhovoroch s miestnymi legendami s bezodnými znalosťami sme aj tak nenašli žiadne ďalšie cesty. Tak sme sa tam išli pozrieť…
Kvalita skaly je tu perfektná a hoci stena nedosahuje “alpské” rozmery, lezie sa tu každý meter. V horizonte posledného roku tu vzniklo 7 nových ciest s vŕtanými štandami. Cesty sú robené zdola v modernom duchu a v miestach, kde sa to nedá dobre odistiť čaká postupový nit. Keďže je táto stena na očiach a ponúka pekné a pomerne ľahké lezenie, je možné, že niektoré cesty alebo ich fragmenty boli lezené už skôr.
Jedná sa o vhodný doplnok ku cestám v hlavnom masíve Baraniek, alebo pre dni s kratším oknom dobrého počasia. Ale aj tu sa dá pekne “zabaviť”, preliezť všetky cesty v tejto stene za deň je za mňa už seriózny tatranský počin. Do ciest stačí základný set friendov a čokov,10 expresov (v ceste Baranidlo sa hodia aj ballnuty). O jednotlivých cestách napíšem viac ďalších príspevkov.
Ďakujem veľmi pekne mojím kamarátom a priateľke, ktorí sa so mnou vydávali do tejto steny. Boris Ferenc, Robert Vrlák, Martin Krasňanský, Sabina Bieliková, Mário Mutala. Veľká vďaka patrí aj Správe Tatier, SHS JAMES za nity, JsmeRab a Galfy.sk za podporu a v neposlednom rade môjmu druhému domovu – Téryho chate, kde ma čaká vždy úprimný úsmev a dobrí kamaráti.
V mene tatranských konzumentov ďakujeme!