Počas víkendu 3. – 4.6.2023 sa v rakúskom Imste uskutočnila súťaž s medzinárodnou účasťou Paraclimbing Master. Svoje zastúpenie malo vďaka 15 ročnému Dominikovi Hajdúchovi z lezeckého klubu LA SKALA aj Slovensko.

Paraclimbingové súťaže sú rozdelené do troch hlavných kategórií, ktoré majú podľa stupňa postihnutia ešte svoje podskupiny, kde číslo 1 predstavuje najťažší a číslo 3 najľahší stupeň postihnutia:

· B – Blind Sport Classes (B1, B2, B3) – nevidiaci

· A – Amputees (AU1, AU2, AL1, AL2) – AU – s amputáciami horných končatín, AL – s amputáciami dolných končatín

· RP – Limited reach, power or stability (RP1, RP2, RP3) – postihnutie s obmedzeným rozsahom pohybu, sily či stability

Dominik ešte nemá vek, aby bol do týchto oficiálnych skupín zaradený, preto pretekal v kategórii OPEN, kde súťažia spolu všetci, ktorí z rôznych dôvodov v týchto skupinách nie sú. Aj z tohto dôvodu bola jeho skupina najpočetnejšia a najrozmanitejšia. Zo 14tich prihlásených si v sobotu odliezlo 3 súťažné cesty deväť pretekárov. Postaviť pre nich cesty bolo aj pre routesetterky orieškom, nakoľko zohľadniť rôzne hendikepy v jednej ceste nie je možné. Dominik spolu s ďalšími tromi pretekármi topol všetky. V nedeľu čakali súťažiacich ešte 2 cesty a keďže deň predtým pretekári ukázali, že majú natrénované, obťažnosť značne stúpla a vyšplhala sa až k číslu 8+. Hoci sa Dominikovi nepodarilo dostať ani k jednému z topov, bojoval naozaj statočne a jeho výkon mu priniesol krásne štvrté miesto! Prvé putovalo do Izraela, delené druhé do Talianska a Rakúska, tretie nebolo vyhlásené a nasledoval najmladší účastník Dominik Hajdúch a za ním ešte 5 rakúskych pretekárov.

Hoci už máme za sebou desiatky pretekov, musíme povedať, že tieto boli pre nás najemotívnejšie a niesli sa v atmosfére vzájomného povzbudzovania, svojského humoru, nesmierneho šťastia a veľkej hrdosti. Veď každý z účastníkov bol už dávno sám pre seba víťazom!

Zároveň nám toto podujatie nastavilo zrkadlo, ako veci inde fungujú a u nás na Slovensku sa na ne ani len nemyslí. A tak skúsime najprv začať od seba. Ak máte vo svojom okolí hendikepované dieťa, či dospelého ktorí by si chceli vyskúšať lezenie, neváhajte nás kontaktovať. Možno aj oni nájdu v lezení zmysel, ako Dominik. A bude to pre nich psychohygiena aj fyzioterapia zároveň. Tak ako pre Dominika, o ktorom budete ešte isto počuť 😀.

Lebo niet na svete väčšej sily, ako je sila ľudskej vôle.

text a foto: Zuzana Bernaťáková