Už od konca augusta 2025 spoločnosťou rezonuje situácia okolo tatranských vysokohorských chát, v ktorých má SHS JAMES spoluvlastnícky podiel. Najskôr to bola situácia okolo výberového konania na nájomcov – chatárov, následne priebeh valného zhromaždenia KST i forma zmlúv, ktoré boli predložené na podpis vybraným chatárom a v neposlednom rade nástup nových chatárov, resp. prevádzkovateľov v novembri 2025. Všetky tieto témy sme postupne komunikovali cez našu webovú stránku a Fb profil.

V ostatnom čase rezonujú najmä dve konkrétne témy:

  • situácia okolo Chaty gen. M. R. Štefánika pod Ďumbierom, vypovedanie platnej nájomnej zmluvy s dlhoročným chatárom Igorom Fabriciusom a schválenie zmluvy s novovzniknutou s.r.o.
  • situácia okolo manažovania Téryho chaty

a… v neposlednom rade sa natíska otázka… KAM KRÁČATE, TATRANSKÉ VYSOKOHORSKÉ CHATY?

Ale postupne

  1. Situácia okolo Chaty gen. M. R. Štefánika pod Ďumbierom

Hneď v úvode je potrebné poznamenať, že v tomto prípade Slovenský horolezecký spolok JAMES nie je spolumajiteľ chaty. Avšak na chatu od začiatku jej existencie chodilo mnoho našich členov, či už za horolezeckými aktivitami v severných stenách Ďumbiera a Štiavnice, za skialpinistickými zážitkami na hrebeni, severných i južných svahoch, alebo proste len tak, za výhľadmi i kuchyňou a horskou atmosférou. Počas pôsobenia Igora Fabriciusa sa mnoho z nás s ním zblížilo, a to tak pre jeho ľudské a morálne hodnoty, ako aj pre podmienky a zázemie, ktoré na chate dlhé roky vytváral. Po zverejnení informácie o možnom zrušení platnej nájomnej zmluvy sme oficiálne stanovisko nevydali, a to najmä z dôvodu, aby nevznikol dojem, že sa miešame do vnútorných vecí inej organizácie.

V tomto momente však cítime potrebu vyjadriť svoj názor a konštatujeme, že dôvod na jeho odvolanie považujeme za zástupný, formu za neadekvátnu a reakciu zástupcov potenciálnych nových nájomcov za neprimeranú.

Igora Fabriciusa morálne podporujeme a držíme mu palce v jeho ďalších krokoch, ktoré sa rozhodol na svoju obranu podniknúť.

  1. Situácia okolo manažovania Téryho chaty

Tu je situácia diametrálne odlišná, pretože v tomto prípade je Slovenský horolezecký spolok JAMES síce minoritným, ale jednoznačným spoluvlastníkom chaty. Od prebratia manažovania objektu novým nájomcom a prevádzkovateľkou uplynulo 238 dní. Dosť na to, aby sa dostatočne zorientovali vo vysokohorskom prostredí, aspoň čiastočne nachytali ducha hôr a naplnili sľuby, ktoré boli prezentované tak počas výberového konania i následne, počas valných zhromaždení KST  a na stretnutiach majiteľov vysokohorských chát. Pravdou je, že zaťažkávacia skúška príde až teraz, počas prázdnin, v letnej sezóne.

Čo sa týka ducha hôr a vnímaniu poslania chatára, posun smerom dopredu neregistrujeme, súdiac podľa arogantných vyjadrení zodpovedných osôb k rôznym témam. Registrujeme avizované nedostatky rôzneho druhu a rozhodli sme sa, že prípadné podnety budeme overovať a vyhodnocovať. O súčinnosť by sme radi požiadali i návštevníkov Téryho chaty. S platnosťou od 1. júla 2026  zriadime e-mail , na ktorý by sme vás chceli požiadať odosielať nám podnety, poznámky i s prípadnými podkladmi tak, aby sme ich následne vedeli objektívne vyhodnotiť. Priebežne si interne budeme vyhodnocovať i ekonomiku (pokiaľ nám budú poskytnuté podklady). Predpokladám, že do konca novembra 2026 budeme mať dostatočne hodnovernú informáciu o stave na Téryho chate, následne učiníme prípadné potrebné rozhodnutia, o ktorých budeme informovať.

  1. KAM KRÁČATE, TATRANSKÉ VYSOKOHORSKÉ CHATY

Sme si plne vedomí, že každá z vysokohorských chát, ktorých je Slovenský horolezecký spolok JAMES spoluvlastníkom, potrebuje väčšie či menšie zásahy vo forme opráv a údržby. Vo veľmi krátkom čase bude primárne potrebná intenzifikácia čističiek odpadových vôd, aby spĺňali čo najvyššie možné environmentálne podmienky prevádzkovania aj vo vysokohorskom prostredí. To je výzva najbližších rokov, resp. skôr mesiacov. V tomto sa s vedením KST zhodujeme a našli sme pochopenie a súčinnosť aj s vedením Tatranského národného parku, Okresným úradom v Poprade, Ministerstvom životného prostredia SR a ďalšími organizáciami, ktorých súčinnosť je pre vybudovanie takýchto zariadení nevyhnutná… Postupne sa pripravujú projektové dokumentácie a hľadajú potrebné zdroje financovania tak, aby mohli byť v čo najkratšom čase zrealizované, ideálne všetky do konca roku 2028.

To isté sa týka následných rekonštrukcií tatranských vysokohorských chát. Všetky sú postavené na miestach, kde sú extrémne klimatické podmienky, bez možnosti pripojenia na verejné inžinierske siete, sú prevádzkované ako samostatné ostrovné systémy Technické udržiavanie vysokohorských chát je veľmi náročné a v národnom parku by mali byť čo najekologickejšie. Náročné je i zabezpečenie kvalitného zdroja pitnej vody. Toto všetko bude vyžadovať v najbližších rokoch investície a rekonštrukcie veľkého rozsahu. Aj v tomto uhle pohľadu na rozvoj tatranských vysokohorských chát sa s vedením KST zhodujeme.

V čom máme zatiaľ pohľad na vec evidentne diametrálne odlišný je to, akým spôsobom a kým by mala byť poskytovaná služba na chate. V SHS JAMES si myslíme, že túto službu by mali poskytovať osoby, ktoré v danom prostredí odborne vyrastali, boli v ňom formované  alebo s ním majú dostatočné skúsenosti a odborné znalosti. Osoby, ktoré okrem ponuky ubytovacích a reštauračných služieb vedia poskytnúť návštevníkom relevantnú informáciu o tatranskom prostredí, a vedia v prípade núdze okrem iného poskytnúť aj relevantnú prvú pomoc. Osoby, ktoré sú predsunutou rukou Horskej záchrannej služby, Tatranského národného parku, jedným slovom, sú horali telom i dušou. Doteraz tomu vždy tak bolo a veríme že aj bude a chceme vo vysokohorskom prostredí tohto ducha udržať čo najdlhšie.

Pevne veríme, že v krátkom čase to opätovne takto bude vnímať aj Klub slovenských turistov. Že sa opätovne na všetkých našich tatranských chatách vrátime k tomu pravému duchu a poslaniu vysokohorských chát z minulosti, aby boli útočiskom horolezcov, skialpinistov a turistov, kam sa budeme radi vracať a túžobne sa tešiť na ich ďalšiu návštevu.

Za VV SHS JAMES

Anton Pacek, predseda SHS JAMES