Správa Vysokých Tatier je skupina lezcov pôsobiacich v rámci Komisie alpinizmu SHS JAMES a Komisie ochrany prírody SHS JAMES, ktorej úlohou sú aktivity smerujúce k zavedeniu a kontrole všeobecne akceptovaných pravidiel pri tvorbe nových ciest a pri výmene istení v starých cestách, vrátane ich evidencie a tvorby komplexnej databázy tatranských ciest.
Dokumenty
Tatranské sezóny
Odporučené pravidlá
Vysoké Tatry sú 260 km2 plochy krásnej prírody s desiatkami dolín, stovkami štítov, veži, stien. Už dlhšie ako jedno storočie pravidelne navštevované lezcami zo Slovenska, Čiech, Poľska a Maďarska. Odhadujme, že vo Vysokých Tatrách je okolo 10 000 ciest a na ich vzniku sa podieľalo viac ako 1500 horolezcov – a to sú iba tí, o ktorých vieme. Nasledujú desiatky lezcov, ktorí túto činnosť evidujú do rôznych druhov sprievodcov (od Puškáša, Kroutila, Paryskeho cez knihy na chatách až po tatry.nfo.sk). V súčasnosti počas celého roka navštevujú lezci Vysoké Tatry v počte, ktorý sa ani nedá odhadnúť a ich aktivity siahajú od boulderingu cez skalné, technické, zimné a ľadové lezenie až po sólo prechody hrebeňov. A tieto lezecké činnosti sú z veľkej časti vykonávané v súlade s nepísanými pravidlami, ktoré tu historicky vznikali, stále boli a sú ďalšou generáciou lezcov modelované. Vznikajú nové pravidlá, o ktorých donekonečna diskutujeme na internete, na chatách, na skalách, na stretnutiach.
V komisii alpinizmu horolezeckého spolku JAMES sme o týchto tatranských špecifikách dlho diskutovali a dali dokopy skupinu tatranských lezcov z celého lezeckého spektra, ktorí tvoria Správu oblasti Vysoké Tatry. Podobný systém ako už funguje v Slovenských skalných oblastiach – domáci lezci, ktorí sa v oblasti vyznajú, zaznamenávajú činnosť a starajú sa o oblasť. Spolupracujeme s tatranským internetovým sprievodcom tatry.nfo.sk a jeho autorom Marošom Bobovčákom. Aby sme sa vedeli rozprávať o úrovní istení v jednotlivých cestách, navrhli sme zaviesť alpskú stupnicu hodnotenia istení označovanú veľkými písmenami S (nit) , R (skoby alebo dočasné istenia typu čok, frend, slička …) a SR (kombinácia oboch) doplnená o číslo od 1 do 6, pričom 1 je bezproblémové a spoľahlivé možnosti istenia a 6-ka naopak veľmi obtiažne vytvoriteľné až nevytvoriteľné resp. úplne nespoľahlivé istenia. Podrobne je to uvedené v nižšie uvedenej tabulke. Pri cestách na Ostrve sú na tatry.nfo.sk už hodnotenia doplnené. Správa oblasti vytvorila odporučenia – pravidlá, ako robiť nové cesty, ako vymieňať staré istenia a ako dopĺňať istenia v existujúcich cestách. Celá filozofia vymieňania a dopĺňania istení by mala byť v štandarde, akým to začal svojho času robiť Gipsy – Vlado Tatarka.
Na záver chcem požiadať lezcov o spoluprácu. Spoluprácu pri hodnotení istení v cestách – najlepšie prostredníctvom diskusie k štítu na tatry.nfo.sk, spoluprácu pri návrhoch na výmenu, resp. doplnení istení v cestách, pomoc pri realizácii návrhov až po zverejňovanie informácií.
Za správu Vysokých Tatier Rado Staruch
- Správa Vysokých Tatier
Správa Vysokých Tatier je otvorená skupina lezcov pôsobiacich v rámci Komisie alpinizmu SHS JAMES a Komisie ochrany prírody, ktorej úlohou sú aktivity smerujúce k zavedeniu a kontrole všeobecne akceptovaných pravidiel pri tvorbe nových ciest a pri výmene istení v starých cestách, vrátane ich evidencie a tvorby komplexnej databázy tatranských ciest. - Evidencia existujúcich ciest
Správa oblasti Vysoké Tatry vytvorí, resp. bude dopĺňať databázu ciest v Tatrách. Spolupráca pri tvorbe databázy bude prioritne s web stránkou tatry.nfo.sk, ktorá je v správe Maroša Bobovčáka. Aktuálne je to najkomplexnejšie spracovaná databáza existujúcich ciest na slovenskej strane Tatier.
Databáza bude členená podľa:
1. Dolina
2. Štít, stena
3. Orientácia
4. Názov, autor, dátum, obťažnosť, dĺžka, popis
5. Hodnotenie istení cesty: S = nity S1-S6, R=skoby R1-R6
6. Ak budú dostupné informácie, tak aj popis fixných istení, kto a kedy ich umiestnil - Nové hodnotenie kvality istení a bezpečnosti ciest
Zavádza sa nové hodnotenie úrovne a kvality istení v tatranských cestách podľa vzoru alpskej hodnotiacej stupnice.
Hodnotenie úrovne istení pri ceste odistenej fixnými isteniami (nity) je označená S v rozsahu 1 – 6. Pri ceste odistenej vyberateľnými
isteniami (skoby, zakladanie) je označená R v rozsahu 1 – 6. Kombinácia oboch typov istení je označená RS v rozsahu 1 – 6.
4. Pravidlá tvorby nových ciest
Odporučené pravidlá:
1. Bezpodmienečne rešpektovať umiestnenie a líniu starších, už vytvorených ciest. Naštudovať si staršie cesty v stene zo všetkých dostupných sprievodcov (knižný a internetový sprievodcovia + kartičky formátu A6 so schémami ciest). V prípade nedostupnosti týchto zdrojov a overenia si či v plánovanej línii prvovýstupu už nejaká cesta nevedie, kontaktovať správu oblasti Vysoké Tatry. Jej členovia majú veľký prehľad a častokrát aj informácie o cestách ktoré neboli doteraz nikde publikované.
Odporúča sa vyliezť aspoň jednu staršiu cestu v stene susediacu s plánovaným prvovýstupom. Nie vždy sú staré cesty v sprievodcoch zakreslené tak ako skutočne vedú.
2. Ak je 40 % a viac dĺžky novej cesty totožných so staršou cestou, ide len o jej variant.
3. Historicky je pre Vysoké Tatry štandardom tvorba novej cesty zdola nahor s použitím lezeckej techniky – voľnej alebo technickej.
4. K odisteniu ciest sa používajú istiace pomôcky na základe rozhodnutia prvovýstupcu/ov vzhľadom na tradície, charakter a konfiguráciu terénu.
5. V cestách nie je povolené umelé vytváranie chytov a stupov sekaním alebo inou úpravou skaly (tzv. doktoring).
6. O novej ceste je potrebné v čo najkratšom čase informovať správu oblasti Vysoké Tatry (cez tatry.nfo.sk, shsjames.org). Informácia o novej ceste musí obsahovať fotku steny so zakreslenou líniou a technickú schému. V technickej schéme ( ideálne aj vo fotke steny ) musia byť zakreslené už existujúce cesty ktoré s novou cestou susedia, alebo ju križujú.
7. V prípade nedodržania pravidiel a odporučení môže správa oblasti rozhodnúť o neuznaní cesty a odstránení istení.
5. Odporučený štandard pre kvalitatívne parametre a techniku osádzania fixných istení
Štandard pre osadzovanie fixných istení je podrobne spracovaný metodickou komisiou SHS JAMES.
6. Výmena fixných istení existujúcich ciest – odporučené pravidlá
1. Autor prvovýstupu alebo autor prvého voľného prelezu – , ak nie sú totožní, môže vykonať resp. dať súhlas na výmenu fixného istenia v ceste. Výmenu musí urobiť v odporúčanom štandarde a kvalite istenia (bod č.5). Lezec, ktorý realizuje výmenu, túto aktivitu musí oznámiť po ukončení SOT.
2. Správa oblasti vytvára zoznam a aj príjma návrhy lezcov (cez tatry.nfo.sk, shsjames.org) na cesty, kde fixné istenia nespĺňajú štandardy bezpečnosti a po posúdení realizuje alebo podporuje ich výmenu.
3. Výmenu istení v schválenej ceste môže spraviť lezec, ktorý túto aktivitu oznámi ešte pred jej začatím správe oblasti a ukončenie výmeny istení jej následne opäť oznámi. Výmena môže byť podporená SHS JAMES poskytnutím fixných istení.
7. Dopĺňanie fixných istení existujúcich ciest – odporučené pravidlá
1. Autor prvovýstupu alebo autor prvého voľného prelezu, ak nie sú totožní, môže vykonať resp. dať súhlas na doplnenie fixného istenia v ceste a informovať o tejto aktivite vopred a v dostatočnom predstihu SOT. Výmenu musí urobiť v odporúčanom štandarde a kvalite istenia (bod č.5).
2. Správa oblasti dáva návrhy a aj prijíma návrhy lezcov (cez tatry.nfo.sk, shsjames.org) na doplnenie resp. nedoplnenie fixných istení v existujúcich cestách.
3. Po zhodnotení historických, bezpečnostných a lezeckých kritérií rozhodne, kde je možné pridať istenia a v akom rozsahu, realizuje, podporí alebo zamietne ich doplnenie tak, aby sa zásadne nezmenil charakter cesty.
4. Doplnenie istení v schválenej ceste môže spraviť lezec, ktorý sa vopred dohodne so správou oblasti Vysokých Tatier a ukončenie doplnenia istení jej následne opäť oznámi. Doplnenie istení môže byť podporené SHS JAMES poskytnutím fixných istení.
8. Ochrana prírody a bezpečnostné riziká
1. Horolezectvo a tvorba nových ciest je vysokoriziková aktivita, pri ktorej je potrebné prioritne minimalizovať riziko zranenia a ohrozenia života pre osoby vykonávajúce horolezeckú činnosť a aj iné osoby.
2. Pri pohybe v prostredí Tatier je nutné dodržiavať pravidlá ochrany prírody a návštevný poriadok TANAPu.
3. Pri plánovaní činností v Tatrách odporúčame vytvoriť spoluprácu a výmenu informácií so Správou TANPu pri ochrane prírody, (rôzne aktivity – info o hniezdení, skalných výlomoch, poškodeniach chodníkov, mostíkov, erózii, iných rizikách alebo pozorovanich v teréne …)
NOVÁ NÁDHERA ZELENÁ, 9 RS2, NA MALEJ ŽLTEJ STENE
Po niekoľkých dňoch lezenia v Malej Žltej stene sa autorom Radovi Staruchovi, M. Mrovčákovi a R. Novákovi podarilo vyliezť novú cestu Nádhera zelená klasifikácie [...]
V TATRÁCH OPÄŤ BEZPEČNEJŠIE – NOVÉ ŠTANDY V JUŽNEJ STRANE KEŽMARÁKU
Po odsúhlasení Oblastnou správou Tatier boli v ceste Fialov kút v južnej stene Kežmarského štítu urobené 2 vŕtané štandy a 1 postupový nit miesto [...]
AJ GERLACH SA DOČKAL NOVEJ CESTY
Na Gerlachu vznikla nová cesta, ktorú Maťo Krasňanský označil ako "tatranský bestseller tohto roka" Posúďte sami po slovách autorov cesty: "V priebehu augusta a [...]
ĎALŠIA NOVÁ CESTA “OSUD” V TATRÁCH, TENTOKRÁT NA OSTRVE
Na Ostrve vznikla ďalšia pekná cesta - "Osud 8+" z dieľne Rada Starúcha, Martina Krasňanského a Mateja "Emby" Baláža. Nachádza sa medzi cestami Pietni [...]
Nová tatranská cesta “Vyhliadkový let” v SZ Velickej stene
Ahojte, v sobotu 24.8.2024 sa nám s Mirom Simom podarilo dokončiť novú cestu v SZ stene Velickej steny. Začali sme ju robiť v lete [...]
NOVÉ ŠTANDY V PUKLINE V PLATNI NA LOMNIČÁKU
GéeLKáči (kto nevie - členovia Geriatrického lezeckého klubu) sa na dôchodku nenudia a nenosia klipsňové papučky pred telkáčom. Naopak, makajú, lezú a robia záslužnú [...]
Rozhovor o Návštevnom poriadku TANAP – horolezectvo nižšej obtiažnosti
V priloženom videu prinášame informácie o Návštevnom poriadku TANAP, ktoré sa venuje horolezectvu nižšej obtiažnosti a všetkým bodom, spojeným s týmto novým termínom v [...]
NOVÉ CESTY NA BARANÍCH ROHOCH
Rišo Nemec spoločne s Máriom Mutalom pre tento moment dokončili posledné "kroky" v južnej stene Pravého piliera na Baranky. V galérii nájdete topo nových [...]
Stretnutie na pôde Správy TANAP
Dnes, 6.6.2024, sa na pôde Správy TANAP v Tatranskej Lomnici stretli predstavitelia Ministerstva životného prostredia SR, Správy TANAPu, Slovenského horolezeckého spolku JAMES, Klubu slovenských turistov [...]
HOROLEZECTVO NIŽŠEJ OBTIAŽNOSTI VO VYSOKÝCH TATRÁCH V PRAXI
Návštevný poriadok TANAP, ktorý je v platnosti od 15.12.2023, priniesol nový termín, ktorým je horolezectvo nižšej obtiažnosti. Jedná sa o pohyb v teréne obtiažnosti [...]
Horolezectvo nižšej obtiažnosti v kontexte nového Návštevného poriadku TANAP
Vážení členovia SHS JAMES, horolezci, skialpinisti, kamaráti, kolegovia, Iste všetci viete, že dňa 20.11.2023 bol prijatý nový Návštevný poriadok TANAP, ktorý s účinnosťou od 15.12.2023 [...]
NOVÁ CESTA NA SLAVKOVSKÝ VEŽIČKU V TATRÁCH, REHABILITÁCIA M6 A3
Trojici Ivan Staroň, Paľo Jackovič a Miroslav Sim sa podaril "prváč" na Slavkovskú vežičku vo Vysokých Tatrách: "S radosťou Vás informujem, že sa nám [...]
Reprezentačné družstvo v tradičnom skialpinizme na rok 2024 a ocenenia za rok 2023
Na základe reakcií skialpinistov prinášame rozhodnutie o zostavení reprezentačného družstva v tradičnom skialpinizme i o ocenených výstupoch, zjazdoch a prechodoch, ktoré absolvovali ocenení v rokoch 2022 a 2023. Reprezentačné družstvá [...]
Medzinárodné sústredenie na Zelenom plese
V dňoch 11-18.12.2022 sa na Chate pri Zelenom plese konalo medzinárodné sústredenie lezcov z Poľského klubu PZA - Polski Związek Alpinizmu, Slovenského SHS JAMES [...]
13. BOULDERBLAST NA BRNČALKE
13. ročník akcie Tatry Boulderblast sa po dvoch rokoch udial znovu v prostredí Chaty Pri Zelenom Plese. Popradské Pleso, poskytuje rastúci potenciál, na rozdiel [...]
Katarzia 10- na Volovke má ďalšie opakovania
Tohtoročná novinka Katarzia za 10- na Voliu vežu sa dočkala opakovania. Najprv ju 9.8 preliezol Peter Šofránko. PP v kľúčovú dĺžku a zvýšené OS [...]
Katarzia 10-, Volia veža
Ďalšia krásna cesta vznikla vo Vysokých Tatrách na Volej veži v podaní Martina Medviďa a Michala Pleidela s názvom Katarzia obtiažnosti 10-. Prinášame krátky [...]
97. THT JAMES – Boulderblast 2021
Ticho Mengusovskej doliny teraz čeria už len davy turistov smerujúcich na Rysy či Hincovo pleso. Kamene si však ešte určite pamätajú nás – bouldristov, [...]